Dlhoročná história hrnčiarskej výroby v Trstenej

Výroba nádob pálením prirodzene dostupnej hliny je súčasťou dejín nespočetného množstva kultúr po celom svete už niekoľko desiatok tisíc rokov, a je to častokrát práve dochovaná keramika, ktorá je kľúčovým kritériom pri ich rozoznávaní. Prítomnosť hrnčiarskej výroby sa samozrejme nevyhla ani územiu dnešného Slovenska. Okrem luxusnejšej mestskej keramiky bola však hrnčiarska výroba príznačnou aj pre bežné roľnícke obyvateľstvo, ktoré si svoje kuchyne zásobovalo riadom, vyrábaným skúsenými lokálnymi remeselníkmi. Nebolo však pravidlom, že sa miestna remeselná výroba preslávila natoľko, aby sa okrem dopytu zo strany obyvateľov mesta tešila aj širšiemu záujmu. Jednou z dielní, ktorej sa podarilo presláviť aj za hranicami jej regiónu, bola práve trstenská hrnčiarska dielňa. Jej dejiny ako jednej z mála pôvodných remeselných produkcií regiónu Oravy, sa však píšu až do súčasnosti.

Viac o histórii trstenskej keramiky

                                                                                                  

Predaj trstenskej keramiky na námestí v Trstenej, okolo roku 1930

(Zdroj: Dokumentácia Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne)

 

Zachovanie tradičnej trstenskej keramiky

Udržaniu tradície trstenskej keramiky, ktorá siaha až do 17. storočia, sa venujeme od roku 1993. Nadväzujeme tak nielen na odkaz starých trstenských hrnčiarskych majstrov, ktorí sa remeslu venovali priamo vo svojich domácnostiach, ale aj na modernejšie snahy z minulého storočia o jeho zachovanie. Do dnešných dní sa tak v Trstenej vyrába keramika, ktorá je typická svojou tehlovočervenou farbou a jemným bielym zdobením v podobe liniek a vlnoviek, prípadne srdiečok či chvojiniek. Sortiment našich výrobkov sme ale v duchu ich postupného vývoja obohatili aj o nové typy, tvary, farby či zdobenia.

                                                                                                  

Servírovanie jedál na trstenskej keramike v tradičnej farbe a vzoroch

(Zdroj: M. Hoľma)


Využívanie pôvodných materiálov a postupov

Tak ako v minulosti, dodnes pri výrobe využívame a spracovávame lokálne zdroje kvalitného ílu, a tak sú naše výrobky autentickým pokračovateľom starej trstenskej produkcie. Každý jeden kus vzniká ako originál v rukách našich hrnčiarov a dekoratérov, ktorí im prostredníctvom svojich zručností dodávajú punc originálnej ručnej práce. Naše dlhoročné skúsenosti, nadväzujúce na storočiami odskúšané postupy a technológie, zároveň zabezpečujú trvanlivosť a úžitkovú hodnotu našich výrobkov, ktoré si našli využitie aj v súčasných kuchyniach či reštauráciách. Trstenské výrobky sa tak tešia obľube nielen v domácnostiach a reštauráciách po celom Slovensku, ale docestovali aj za jeho hranice do Poľska, Česka či Veľkej Británie.

Viac o procese výroby trstenskej keramiky

                                                                                                    

                                                                                                    

Ručné zdobenie hrnčiarskych výrobkov tradičnými vzormi

(Zdroj: S. Hoľmová)


Prezentácia a výučba remeselných techník

Postupne rastúci záujem o tradičné ručné práce nás zároveň motivuje k ukážkam našej výroby na rôznych podujatiach, jarmokoch a najmä v rámci expozície Múzea oravskej dediny v Zuberci-Brestovej, kde počas početných podujatí prezentujeme postupy spojené s výrobou keramiky. Okrem toho sa už niekoľko rokov venujeme výučbe keramiky pre žiakov základných škôl na Súkromnej základnej umeleckej škole Ľubomíra Hoľmu v Trstenej, kde naše skúsenosti predávame mladším záujemcom o hrnčiarske remeslo. Kurzy a lekcie keramickej výroby však poskytujeme aj starším nadšencom. Vďaka našej širokej sfére pôsobnosti od samotnej výroby až po výučbu tak dúfame, že odkaz trstenských hrnčiarov ešte nenájde svoj koniec, a že sa hrnčiarsky kruh v Trstenej bude krútiť aj naďalej.

Viac o našich kurzoch

                                                                                                   

Vytáčanie výrobkov na hrnčiarskom kruhu

(Zdroj: S. Hoľmová)

Sledujte nás na FacebookuInstagrame

       

IČO: 30 532 990  DIČ: 1021513427